Jeśli poszukujesz ciekawego pomysłu na aranżację domu, chcesz stworzyć wnętrza z duszą, jesteś miłośnikiem klasyki, ale cenisz sobie eklektyzm, poznaj styl angielski – ta coraz popularniejsza w naszym kraju forma aranżowania przestrzeni mieszkalnej ma wielu zwolenników, także dlatego, że nie daje się zamknąć w żadnych ramach. Podpowiadamy, jak urządzić dom w stylu angielskim, jak dobrać meble angielskie i co zrobić, by wnętrza prezentowały się jednocześnie elegancko i przytulnie.
Styl angielski bardzo często przywodzi na myśl konserwatywne, klasyczne skojarzenia z etykietą i pretensjonalną sztywnością. Istnieje jednak wiele sposobów na to, by wnętrza w stylu angielskim uczynić przytulnymi i komfortowymi. Nie każdy z nas jest miłośnikiem arystokratycznego przepychu, dlatego warto wiedzieć, że pod pojęciem stylu angielskiego, kryją się tak naprawdę różne odmiany i nurty, spośród których każdy może wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie i swoich preferencji. Charakterystyczną cechą stylu angielskiego jest bogactwo dekoracji. Wnętrza urządzone w tym stylu powinny być dekorowane tkaninami, porcelaną, pamiątkami rodzinnymi i wieloma innymi bibelotami. Meble w stylu angielskim to bogactwo, przepych i wygoda. Preferowane są masywne komody i kredensy o klasycznych kształtach, wykonane z drewna. Meble tapicerowane – fotele, sofy, kanapy i pufy powinny być miękkie, wygodne i bogato zdobione. Ważnym elementem stylu angielskiego jest też dekoracja okien. Dominują w nim eleganckie grube zasłony. Tkaniny są jednym z najistotniejszych elementów tego stylu, bez względu na to, czy mamy na myśli zasłony, dekoracje czy tapicerkę meblową. Przewodnim motywem domu w stylu angielskim jest nieustannie dodawanie nowych ozdób i dodatków, przy jednoczesnym pozostawianiu tego, co mieściło się w nim do tej pory. W ten sposób tradycyjny angielski konserwatyzm miesza się z nowoczesnością.
Decydując się na mieszkanie w stylu angielskim, możemy wybrać jeden z kilku trendów, jakie wykształciły się przez lata. Do wyboru mamy nurty rustykalne, industrialne, klasyczne – wszystko zależy od naszej inwencji.
Styl industrialny – swoją charakterystyką nawiązuje do czasów rewolucji przemysłowej, która zrodziła się właśnie w Wielkiej Brytanii. Cechą charakterystyczną tego stylu jest zamiłowanie do obszernych pomieszczeń i dużych przestrzeni. Jaskrawe kolory w tej stylistyce dodajemy wyłącznie jako dodatki. Preferowane kolory ścian to biele, beże i różne odcienie szarości. Styl industrialny jest dość oszczędny w dodatki, preferuje metal, elementy betonowe czy cegłę. Aby tak urządzone wnętrza nie przytłaczały, warto nadać im nieco lekkości, decydując się na dekoracje ze szkła lub drewna.
Styl wiejski (cottage) – najbardziej sielankowy i przytulny styl angielski. Całkowite przeciwieństwo stylu industrialnego. Dominują jasne pastelowe barwy, duża ilość dodatków, szczególnie tkanin, drewna i porcelany. Styl wiejski nawiązuje do klimatu angielskiej prowincji i może nasuwać pewne skojarzenia ze stylem prowansalskim. Tapicerowane meble, wszechobecne poduszki, wazony ze świeżymi kwiatami, są jak najbardziej pożądane. Alternatywą są kwieciste tapety na ścianach. Centralnym elementem salonu w stylu cottage jest kominek zapewniający przytulną atmosferę i symbolizujący ciepło domowego ogniska.
Styl kolonialny – czy kogokolwiek powinien dziwić fakt, że wielkie imperium, mające tak wiele kolonii na całym świecie, czerpie bogactwo kulturowe z różnych zakątków świata? Styl kolonialny uwielbia egzotykę, która przyjemnie kontrastuje z angielskim konserwatyzmem. Znajdziemy w nim meble wykonane z orientalnego drewna, dekoracje i zdobienia budzące skojarzenia z egzotycznymi krajami, a wszystko umiejętnie skomponowane, współgrające z klasyką i elegancją.
Urządzając salon w stylu angielskim nie możemy pominąć jego wspomnianych wcześniej znaków rozpoznawczych. Szczególną uwagę należy zwrócić na angielskie meble, które stanowią nieodzowny element każdego salonu w stylu wiktoriańskim. Wykonane z masywnego drewna, obite miękką, puszystą i grubą tapicerką, gwarantują poczucie luksusu i wysokiego komfortu. Meble w stylu angielskim to połączenie prostoty i elegancji. Jednym z najbardziej charakterystycznych mebli angielskich jest z pewnością sofa chesterfield. Klasyczna, miękka i niezwykle wygodna sofa, uważana była za mebel idealny dla brytyjskiego arystokraty i stanowi stały element wystroju angielskiego salonu do dziś. Jej prosty kształt zachwyca designerów, którzy nawiązują do niego, projektując współczesne meble. Szukając mebli do salonu w stylu angielskim, nie powinniśmy zapomnieć o komodzie lub kredensie – dodają one każdemu pomieszczeniu ponadczasowej elegancji, natychmiast przywołując skojarzenia z wiktoriańską klasyką. Doskonale sprawdzą się także meble stylizowane oraz antyki.
Bogactwo zdobień, masywne meble i ciężkie tkaniny dekoracyjne mogą przytłaczać, dlatego ściany powinny być pomalowane na neutralne kolory. Zabieg ten nada wnętrzom lekkości i uczyni je bardziej przytulnymi. Możemy także zdecydować się na tapety z dowolnym motywem. Styl angielski daje wiele swobody. Kwiaty, szkocka krata, pionowe pasy – bez względu na to, jak zaaranżujemy nasz salon w stylu angielskim, pamiętajmy, że najważniejsze jest to abyśmy czuli się w nim komfortowo.